Specyfik Viagra został opatentowany w roku 1996 przez koncern farmaceutyczny Pfizer. Firma ta ma prawa co do nazwy specyfiku – z racji monopolu na produkt dyktuje również jego cenę, która w zestawieniu z zamiennikami jest co najmniej kilkukrotnie wyższa. Niemała cena blokuje dostęp do preparatu osobom gorzej sytuowanym, bo właśnie na rynku obecne są inne leki, które w swoim składzie posiadają tę samą substancję czynną – nazywane są one specyfikami generycznymi. Każde znane forum erotyczne ma setki zapytań o inne, tańsze substytuty Viagry. Dzięki preparatom generycznym możliwe jest zmniejszenie kosztów leczenia, co pozwala poza tym osobom o niższym statusie majątkowym skorzystać z dobrodziejstw obecnej farmacji.
Generyki Viagry mają to samo stężenie cytrynianu syldenafilu, co markowy lek koncernu Pfizer, dlatego ich działanie jest podobne z oryginalną Viagrą. Do popularnych zamienników tego specyfiku należą Kamagra, Edegra, Maxigra, Zenegra, Penegra czy Silagra. Odpowiednikiem Viagry z możliwością aplikowania u kobiet jest Lovegra.
Wybrane specyfiki będące zamiennikami różnią się od siebie formą pigułek, ich barwą oraz smakiem. Mechanizm działania pozostaje jednak ten sam. Mogące pojawiać się skutki niepożądane są takie same we wszystkich preparatach, efektywność leczenia zaburzeń potencji za pomocą zamienników Viagry jest praktycznie jednakowa, co potwierdzają testy kliniczne.
Oprócz specyfików generycznych Viagrę można zastąpić lekami zawierającymi tadalafilu – substancja ta jest pokrewna do syldenafilu i wywołuje podobne efekty, jednak w porównaniu z nim rezultaty osiągane są w czasie o 50% krótszym, a czas ich działania jest przedłużony. Znanym preparatem zawierającym ten związek jest Tadalis.

tekst dostepny na stronie erectalis