Dzięki metce powiadamiającej o składzie możemy bezproblemowo dopasować do swoich preferencji zarówno ubrania, oraz i buty czy nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada obowiązku umieszczenia metki informacyjnej przy galanteryjnych towarach „skórzanych”. Toteż tak nagminnie po kilku miesiącach czy nawet tygodniach odkrywamy przykrą prawdę – kupiliśmy nieskórzany bubel! Jak więc rozpoznać towar złej jakości?
Głównie pytajmy. Czy produkt, np. pas skórzany posiada warstwy syntetyczne? Czy zastosowana skóra jest pokryta syntetykiem? Czy w składzie znajduje się tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą eko?
Oczywiście próg szczerości sprzedawców jest rozmaity, a w razie sporych sieci z ciuchami większość pracowników być może nawet nie będzie potrafiła na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę oraz co powinno zwiększyć posiadaną czujność?
Głównie cena. Nie dajmy się okłamać – ekologiczna skóra posiada swoją wartość i nabycie skórzanej teczki męskiej za 100 zł jest po prostu niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na powierzchnię skóry, gdy jest zbyt gładka lub też nazbyt regularna jeśli chodzi o przebarwienia, żyłki lub porowatość, prawie pewne jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, w całości ukryte ranty także mogą sugerować, że zatuszowano stosowanie materiałów syntetycznych.
Brak odkrytych kantów lub także widocznych spodów skóry, również sugeruje wyrób sztuczny. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Nie zapominajmy,iż skóra ekologiczna to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony śmieć garbarski, a wykonane z niej pasy szalenie szybko psują się. Prawdziwa skóra musi mieć charakterystyczny zapach – pozostałość po pracach garbowania. Podobnie do człowieczej, skóra bydlęca posiada nieregularności – mniej lub bardziej widoczne w zależności od użytego lakieru. Dokonując kupna za pośrednictwem net zwracajmy uwagę na specyfikacje towaru – nie dajmy się oszukać emblematem „skóra naturalna”, gdyż zgodnie z prawem można go naklejać nawet wtedy, gdy wyrób zawiera jedynie jej niewielkie ilości.
Produkt zrobiony z eko skóry musi przetrwać latami, toteż warto kupować go mądrze!
tekst dostepny na stronie producent wyrobów skórzanych